Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print
 

Naujienos

Praėjus metams po nelaimės, Radviliškyje surengtos pratybos

2017-10-13

Didžiulis gaisras kilęs pernai Radviliškyje, granules gaminančioje įmonėje, ne tik padarė daug žalos, bet ir tapo precedento neturinčia nelaime. Siekiant aptarti visus institucijų veiksmus, tokios nelaimės metu, šią savaitę Radviliškio savivaldybėje vyko Civilinės saugos stalo pratybos. Pratybas organizavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas.

Stalo pratybų tema – institucijų veiksmai UAB „Gairelita“ kilusio gaisro metu. Pranešimus minėta tema pristatė Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė, Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Radviliškio PGT viršininko pavaduotojas, VŠĮ Radviliškio ligoninės Priėmimo – skubiosios pagalbos skyriaus vedėja, NVSC prie Sveikatos ministerijos Šiaulių departamento Radviliškio skyriaus vedėja, Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro Ekstremalių situacijų prevencijos skyriaus vyriausioji specialistė.  

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (ŠRAAD) Radviliškio rajono agentūros vedėjas Mingaila Saulevičius skaitė pranešimą apie Šiaulių RAAD veiksmus ekstremalios situacijos metu. Buvo pateikti duomenys apie oro bei vandens užterštumo matavimą ir jo rezultatus gaisro metu, priemones, kurios buvo taikytos aplinkos būklės atkūrimui.

Gaisras bendrovėje „Gairelita“ kilo pernai spalio 4 dieną ir likvidavimui prireikė beveik dviejų savaičių. Gaisro metu buvo teršiamas oras. Gesinant degančias pjuvenas buvo sunaudotas labai didelis kiekis vandens ir putas formuojančios chemijos. Užterštas vanduo pateko į paviršinius vandens telkinius bei į Radviliškio miesto valymo įrenginius ir taip paralyžiavo jų veiklą. Užterštas vanduo ir nuotekos pateko į Obelės upelį ir Pakruojo rajono, Petraičių tvenkinį. Iš Petraičių tvenkinio į kitus vandens telkinius buvo perkelta apie 20 tonų gyvos žuvies. Vėliau surinkta daugiau kaip 4 tonos kritusių žuvų.

Nuo pat pirmų gaisro kilimo dienų Radviliškio granulių gamykloje, ŠRAAD pareigūnai nuolat stebėjo padėtį Radviliškio ir Pakruojo rajonuose ir teikė informaciją ekstremalių situacijų komisijoms bei institucijoms. Buvo atliekami paviršinio vandens tyrimai. Per trumpą laiką buvo atkurtas Radviliškio miesto nuotekų valymo įrenginių darbas. Šiandien vandens kokybė, gaisro gesinimo metu užteršto vandens paveiktoje, Obelės upėje ir Petraičių tvenkinyje atsistatė. Vandenyje ištirpusio deguonies kiekis vandens rūgštingumas bei biocheminis deguonies suvartojimas normalūs.

Ekstremalių situacijų komisija buvo įpareigojusi bendrovę „Gairelita“ pašalinti gaisrinės saugos ir žaliavų sandėliavimo pažeidimus. Šie reikalavimai buvo įvykdyti. Taip pat bendrovė įpareigota parengti aplinkos atkūrimo planą, bei atlikti užterštos teritorijos tyrimus įvertinant aplinkos būklę, patekusių į aplinką taršalų kiekius, surinktų taršalų kiekius, išvalyto vandens bei pašalinto grunto kiekius. Bendrovei buvo teiktas privalomas nurodymas sutvarkyti užterštas teritorijas, išvalyti užterštus vandenis ir pateikti sutvarkymo ataskaita Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentui. Privalomo nurodymo terminai buvo atidėti, tačiau bendrovė vis vien nespėjo jų laiku įgyvendinti. Liko nevalytas gaisro metu susikaupęs užterštas vanduo.

Atsakingiems asmenims skirta administracinė nuobauda ir teiktas naujas privalomas nurodymas, kuris turi būti įvykdytas iki 2018 m. vasario 24 d. Šiuo metu užterštas vanduo, sukauptas senuose vandens valymo baseinuose, jau yra valomas.

Baigiamojoje pratybų dalyje Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Ingrida Skridailienė įvertino pranešimus, išsakė pastabą, kad reikia daugiau dėmesio skirti pasiruošimui tokių ekstremalių situacijų valdymui, bei tarpinstituciniam bendradarbiavimui.