Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print
 

Naujienos

Akmenės rajone tikrintos automobilių išmetamosios dujos

2017-06-05

Akmenės agentūros pareigūnai gegužės mėn. 16-18 dienomis vykdė transporto priemonių išmetamųjų dujų matavimus. Akcijos buvo patikrintos 43 transporto priemonės su kibirkštinio uždegimo varikliais, kurios kurui naudoja benziną ar dujas. Tikrinimo metu nustatyti 6 pažeidimai, kuomet išmetamosiose dujose buvo viršyti leistini anglies monoksido (CO) kiekiai.

Visiems pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai su administraciniais nurodymais per penkiolika dienų sumokėti trisdešimties eurų baudas.

Pagal LAND 15-2000 normatyvinį dokumentą nuo 1987 m. sausio 1 d. pagamintų automobilių anglies monoksido tūrio kiekis negali viršyti 3,5 % (iki 1986 m. gruodžio 31 d. pagamintiems automobiliams atitinkamai 4,5 %).

Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK 307 str.) už transporto priemonių, ne keliais judančių mechanizmų ir įrengimų, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, eksploatavimą numato baudas nuo 60 iki 300 eurų.  Jei pažeidimas padaromas antrą kartą, pažeidėjui gresia bauda nuo 140 iki 600 eurų.

Atkreipiame dėmesį, kad automobilių išmetimo vamzdis paskleidžia apie du šimtus cheminių junginių, iš kurių daugelis pavojingi žmonių sveikatai. Ypač pavojų kelia anglies ir azoto oksidai, angliavandeniliai, aldehidai, sieros dujos ir suodžiai. Ypatingą grupę sudaro kancerogeninės medžiagos, kaip benzpirenas ir švino junginiai, kurie kaupiasi žmogaus organizme ir sukelia ligas. Išmetamuosiuose teršaluose esantis anglies monoksidas atmosferoje išsilaiko apie keturis mėnesius, augalams jis praktiškai nekenkia, o žmogaus organizme jungiasi su hemoglobinu ir sudaro patvarų junginį – karboksihemoglobiną, kuris apsunkina deguonies apykaitą.