Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print
 

Naujienos

Aplinkosaugininkai ir ugniagesiai tikrino ar nedeginamos atliekos ir žolė

2017-04-05

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai ir priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnais visame Šiaulių regione vykdė akciją „Pavasarinės sausos žolės, atlieku deginimo prevencija“. Pastebėta, kad žmonės atliekas ėmė kompostuoti ir degina labai retai. Reidų metu nustatyti tik keli priešgaisrinių reikalavimų pažeidimai.

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento darbuotojai kartu su priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnais vykdė akciją „Pavasarinės sausos žolės, atlieku deginimo prevencija“ ir surengė reidus Šiaulių, Radviliškio, Pakruojo, Akmenės, Kelmės, Joniškio, Mažeikių ir Plungės rajonuose. Gausios pajėgos tikrino miestų miestelių, sodų bendrijų ir kaimiškąsias teritorijas. Apžiūrėtos pamiškės, upių pakrantės, nešienautos pievos.  

Kova su žolės deginimu vyksta jau ne pirmą dešimtmetį. Žolės gaisrai dažniausiai sukeliami tyčia. Žmonės įsitikinę, kad po gaisro likę pelenai yra gera trąša ir nesusimasto, kad yra priešingai. Išdegusiuose plotuose lietus ir vėjas lengviau išplauna ir išpusto maistines medžiagas. Deginamose pievose žūsta daug vorų, vabzdžių, dirvožemio paviršiuje esančių bestuburių bei varliagyvių. Taip pat liepsnos ir dūmai gali pražudyti kiškių jauniklius, ežiukus ir kitus gyvūnus. Per gaisrus ir po jų smarkiai padidėja oro tarša. Todėl Aplinkos oro apsaugos įstatymas draudžia deginti sausą žolę, nendrynus, ražienas.

Reidu metu žolės deginimo atvejų nenustatyta. Tačiau žaliąsias – sodininkystės ir daržininkystės atliekas žmonės, ypač kaimiškuose vietovėse, vis dar linkę deginti. Miestuose ir miesteliuose žaliąsias atliekas deginti draudžiama. Lapus ir žolė reikia kompostuoti arba vežti priduoti į žaliųjų atliekų aikšteles. Kaimiškuose vietovėse, jei žmogus neturi sąlygų žaliąsias atliekas kompostuoti jas leidžiama deginti. Tačiau taip pat reikia laikytis reikalavimų. Lapai ir žolė turi būti sugrėbti ir sudėti į krūvą. Be to reikia laikytis priešgaisrinių reikalavimų. Draudžiama augalus, jų dalis ar krūvas deginti miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 50 metrų nuo miško, aukštapelkės ar durpingose vietose. Taip pat vandens tvenkinių pakrantėse. Reikia neužmiršti laikytis ir minimalaus 30 metrų atstumo nuo pastatų.  

Būtent priešgaisrinių reikalavimų nesilaikymo atvejai ir buvo nustatyti akcijos metu. Mažeikių rajone, Pakalupio kaime dūmai buvo pastebėti šalia ūkinio pastato. Žmogus laužą buvo sukrovęs prie pat daržinės. Dar vienas laužas prie pastato buvo sukrautas Mažeikių rajone, Fermos kaimo kapinėse. Ugniagesiai žmonėms surašė protokolus. Už priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimus gresia bauda nuo 20 iki 70 eurų.

Dar du žaliųjų atliekų deginimo atvejai Mažeikių rajone buvo nustatyti prieš reidą. Praėjusia savaitę protokolai surašyti Užlieknio ir Viekšnių miestelio gyventojams. Už aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimas deginant sausą žolę, nendres, javus, nukritusius medžių lapus, šiaudus, laukininkystės ir daržininkystės atliekas gresia bauda nuo 30 iki 230 eurų.

Akcijos metų pažeidimų nustatyta ir Plungės rajone Nausodžio gyvenvietėje ir vienoje sodų bendrijoje buvo deginamos nugenėtų vaismedžių šakos.

Akcijos metu pareigūnai gyventojus ne tik baudė bet ir dalino lankstinukus, sodų bendrijų informacinėse lentose prisegė atmintines apie gaisro pavojų ne tik augmenijai ir gyvūnijai bet ir patiems žmonėms. Nes tyčia ar ne tyčia sukelti žolės gaisrai, kasmet padaro nemažai žalos žmonių turtui, o kartais net pareikalauja ir gyvybės.

Panašūs reidai bus rengiami šią ir kitą savaitę. O gyventojai apie daromus aplinkosauginius pažeidimus raginami pranešti nedelsiant bendruoju pagalbos telefonu 112.