Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print
 

Naujienos

Didėja aplinkosauginės kontrolės efektyvumas Šiaulių regione

2017-02-08

Šiaulių regione metai iš metų auga aplinkosauginės kontrolės efektyvumas. Statistika rodo, kad rezultatai gerėja kasmet. Per 2016 metus Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas priskaičiavo 800 tūkstančių eurų nesumokėtų mokesčių valstybei. Pernai pažeidėjams skirta beveik 83 tūkstančiai eurų baudų ir priskaičiuota gamtai padarytų žalų už daugiau kaip 200 tūkstančių eurų.

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (ŠRAAD) darbuotojai 2016 metais atliko 3050 juridinių ir fizinių asmenų ūkinės veiklos patikrinimų dėl aplinkosauginių reikalavimų laikymosi. Buvo nustatyti 1683 pažeidimai. Pažeidėjams paskirta 82830 eurų baudų ir teikti 424 privalomieji nurodymai pažeidimams pašalinti.

Siekiant stiprinti ūkio subjektų kontrolę 2015 metų birželį ŠRAAD buvo įkurtas Mokesčių ir atliekų kontrolės skyrius. Darbuotojų gretas papildė kompetentingi specialistai, turintys patirtį mokesčių administravimo srityje. Vykdant įmonių ir fizinių asmenų patikrinimus, imta atidžiai tikrinti dokumentaciją ir mokestines deklaracijas, kontroliuoti, ar fiziniai ir juridiniai asmenys teisingai veda apskaitą ir apskaičiuoja mokesčius už taršą ir valstybinius gamtos išteklius.

Vykdant valstybinių gamtos išteklių kontrolę nustatyta, kad ne visi karjerus eksploatuojantys asmenys sąžiningai atlieka savo pareigas ir tinkamai deklaruoja išgaunamas iškasenas. 2016 metais buvo nustatyti 5 mokestiniai pažeidimai ir paskaičiuota mokesčių už valstybinius gamtos išteklius padidintu tarifu beveik už 500 tūkstančius eurų.

Taip pat nustatyta, kad ne visi gamintojai ir importuotojai tinkamai deklaruoja ir moka mokesčius už aplinkos teršimą pakuočių atliekomis. 2016 m. atlikus 47 patikrinimus, priskaičiuota virš 23 tūkstančių eurų mokesčių. Asmenys ir įmonės, prekiaujančios transporto priemonėmis (TP), taip pat nevykdo TP tvarkymo sistemos dalyvių pareigų. Prekiaujantys automobiliais turi mokėti aplinkosauginius mokesčius, kad būtų pasirūpinta TP, kai jos taps nebetinkamomis eksploatuoti. Praėjusiais metais mokesčių ir atliekų kontrolės skyriaus specialistės patikrino 12 TP importuotojų, 9 iš jų nevykdė savo pareigų. Medžiagos buvo perduotos teismui, nes už šį pažeidimą numatoma bauda nuo 7240 iki 14481 eurų.

Mokesčių ir atliekų kontrolės skyriaus specialistės ne tik vykdė tikrinimus, bet ir konsultavo fizinius ir juridinius asmenis mokestiniais ir kitais klausimais. Per metus suteikta daugiau kaip 220 konsultacijų.

ŠRAAD Kontrolės organizavimo skyriaus specialistai pernai nustatė 7 atvejus, kuomet galingus katilus turinčios įmonės neteisingai skaičiavo ir deklaravo mokesčius už į aplinką išleidžiamus taršalus. Priskaičiuota mokesčių padidintu tarifu už beveik 290 tūkstančių eurų.  

Mažėja pažeidimų gyvūnijos apsaugos srityje, nors šioje srityje pažeidimų nustatoma vis dar daugiausiai. Pernai – 452, užpernai – 575. Sugriežtinus administracinę atsakomybę, mažėja šiurkščių gyvūnijos apsaugos teisės aktų pažeidimų – brakonieriavimo atvejų. Per praėjusius metus aplinkosaugininkai konfiskavo 114 tinklų, 94 mėgėjų žvejybos įrankius, 6 šautuvus, 6 valtis, 2 automobilius ir priekabą. Pažeidėjams paskirta baudų už daugiau kaip 14 tūkstančių eurų ir paskaičiuota gamtai padarytos žalos už daugiau kaip 28500 eurų.        

Vis dar aktuali mėšlo ir srutų tvarkymo problema. Ne visi ūkininkai tinkamai kaupia mėšlą ir srutas. Pernai ŠRAAD specialistai patikrino 224 ūkininkus ir nustatė 147 pažeidimus. Ūkininkams paskirtos baudos ir teikta 60 privalomų nurodymų. Netinkamai nuotekas tvarko ir kai kurie gyventojai, ypač kaimiškuose teritorijose.

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamente surengtame ataskaitiniame susirinkime aptartos ir kitos aplinkosauginės problemos, su kuriomis pareigūnai susiduria kasdieniniame darbe. Tad ir šiais metais didelis dėmesys bus skiriamas transporto priemonių priežiūrą bei demontavimo darbus vykdantiems asmenims. Aplinkosaugininkai kontroliuos atliekų bei pavojingų atliekų tvarkytojus, o taip pat ūkininkus. Bus siekiama mažinti vandens ir oro taršą.