Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print
 

Naujienos

Pakruojo rajone atšaukta ekstremali situacija

2016-12-05

Atsistačius Pakruojo telkinių vandens kokybei, penktadienį, Pakruojo rajone vykusiame ekstremalių situacijų komisijos posėdyje,  atšaukta ekstremali situacija Pakruojo rajone. Pradėta skaičiuoti gaisro, kilusio vienoje Radviliškio įmonėje, padaryta žala gamtai.

Nuo pat pirmų gaisro kilimo dienų Radviliškio granulių gamykloje, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (ŠRAAD) pareigūnai nuolat stebėjo padėtį Radviliškio ir Pakruojo rajonuose ir teikė informaciją ekstremalių situacijų komisijoms bei institucijoms. Buvo atliekami paviršinio vandens tyrimai. Šiandien vandens kokybė, gaisro gesinimo metu užteršto vandens paveiktoje, Obelės upėje ir Petraičių tvenkinyje atsistatė. Vandenyje ištirpusio deguonies kiekis ir vandens rūgštingumas normalūs. Biocheminis deguonies suvartojimas (BDS) 5,7 mg O2/l (Norma iki 6 mg O2/l).

Prieš savaitę, ekstremali situacija buvo atšaukta ir Radviliškyje. Bendrovė, kurioje buvo kilęs gaisras, įpareigota parengti aplinkos atkūrimo planą, bei atlikti užterštos teritorijos tyrimus įvertinant aplinkos būklę, patekusių į aplinką taršalų kiekius, surinktų taršalų kiekius, taip pat išvalyto vandens bei pašalinto grunto kiekius. Užterštos teritorijos sutvarkymo ataskaita turi būti patekta Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentui iki kitų metų balandžio 30 d.

Ekstremalių situacijų komisija įpareigojo bendrovę pašalinti gaisrinės saugos ir žaliavų sandėliavimo pažeidimus. Šiaulių priešgaisriniai gelbėjimo valdybai, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui ir Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentui pavesta vykdyti sustiprintą kontrole šiame objekte.

Ekstremali situacija Radviliškyje buvo paskelbta spalio 5d. kilus gaisrui. Gesinant degančias pjuvenas buvo sunaudotas labai didelis kiekis vandens ir putas formuojančios chemijos. Užterštas vanduo pateko į paviršinius vandens telkinius bei į Radviliškio miesto valymo įrenginius ir taip paralyžiavo jų veiklą.

Vandens tyrimus atlikę ŠRAAD valstybinės analitinės kontrolės skyriaus ir Pakruojo rajono agentūros darbuotojai, apie artėjančią grėsmę Pakruojo rajonui ėmė skelbti spalio 13 dieną. Pastebėjus, kad deguonies kiekis Obelės upėje kritinis ir sparčiai mažėja Petraičių tvenkinyje, apie tai buvo pranešta Pakruojo rajono savivaldybės administracijai ir Pakruojo rajono žvejų ir medžiotojų draugijai. Apie žuvims gresiantį pavojų buvo informuota Aplinkos apsaugos agentūra bei Žuvininkystės tarnyba prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos.

Nuo ekstremalaus įvykio paskelbimo pradžios iš Petraičių tvenkinio į vandens telkinius buvo perkelta apie 20 tonų gyvos žuvies. Aplinkosaugininkai ir ugniagesiai gelbėtojai rinko kritusias žuvis. Kritusių žuvų surinkta daugiau kaip 4 tonos.

Pradėta skaičiuoti gamtai padaryta žala. Gaisro metu aplinkos orui, pirminiais duomenimis padaryta žalos už 1,5 milijono eurų. Gyvajai gamtai – žuvų ištekliams padaryta žalos už daugiau kaip 48 tūkstančius eurų. Gavus visus vandens tyrimų atsakymus bus skaičiuojama ir vandens telkiniams padaryta žala.

Petraičių tvenkinys, Obelės ir Kruojos upės ir toliau bus stebimi, bus atliekami vandens tyrimai. Bus planuojamas Petraičių tvenkinio įžuvinimas.