Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print
 

Naujienos

Medžiotojas negali brakonieriauti, nes jis turi teisę medžioti

2016-11-10

Neteisėtai danieliaus patiną ir stirną sumedžiojusiam medžiotojui ir juos gabenusiam jo draugui Lietuvos Aukščiausiojo teismo malonė. Medžiotojai išvengs didžiulių baudų ir teisės medžioti atėmimo. Taip pat bus gražintas ir konfiskuotinas, prabangus visureigis. Toks sprendimas brakonieriams atriša rankas, o aplinkosaugininkai bejėgiai.   

Lietuvos Aukščiausiasis teismas patenkino administracinėn atsakomybėn už brakonieriavimą patrauktų medžiotojų Z.D. (1963 m.) ir A.Ch. (1971 m.) skundus ir panaikino juos kaltais pripažinusio Šiaulių apygardos teismo nutarimą.

Praėjusių metų pabaigoje Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Radviliškio rajono agentūros darbuotojai gavo pranešimą, kad policijos patruliai netoli Skomaičių kaimo, Skėmių seniūnijoje, sulaikė automobilį gabenantį nušautus gyvūnus. „Toyota Hilux“ keleivis Z.D. pateikė medžioklės lapą, tačiau pareigūnai atkreipė dėmesį, kad gyvūnai nėra pažymėti licencijomis ir apie tai pranešė budėtojui. Atvykę aplinkosaugininkai nustatė, kad medžioklėje, kuriai vadovavo Z.D., kaip svečias dalyvavo automobilį vairavęs A.Ch. Danielio patiną ir stirną sumedžiojęs prisipažino Z.D.. Medžiotojai tikino, kad su sumedžiotais gyvūnais vyko į medžiotojų namelį, kur ketino uždėti licencijas.

Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės numato, kad medžioklės metu medžiotojas privalo turėti licencijas medžiojamiesiems gyvūnams sumedžioti, jeigu medžiojami gyvūnai, kurių medžioklė yra licencijuojama. Z.D.ir A.Ch. už neteisėtai sumedžiotų licencijuojamų gyvūnų gabenimą buvo surašyti protokolai (ATPK 85 str. 6d.), o surinkta medžiaga perduota teismui.

Administracinę bylą nagrinėjęs Radviliškio rajono apylinkės teismas konstatavo, kad danielius ir stirna sumedžioti teisėtai. Mat Z.D. turėjo teisę medžioti, jam net buvo išduotos licencijos, tačiau jis jų nepanaudojo. Šiurkštų medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių reikalavimų pažeidimą Radviliškio rajono apylinkės teismas traktavo kaip paprastą medžioklės taisyklių ir kitų teisės aktų reglamentuojančių medžioklę, reikalavimų pažeidimą (ATPK 85 str. 1d.) ir Z.D. skyrė 57 eurų baudą. Tuo tarpu nušautus gyvūnus į automobilį pakrauti padėjęs ir mašiną vairavęs A.Ch. buvo išteisintas.

Šiaulių apygardos teismas išnagrinėjęs Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento apeliacinį skundą jį tenkino ir pripažino, kad licencijuojami gyvūnai buvo sumedžioti ir gabenti neteisėtai. Abu medžiotojai pripažinti padarę šiurkštų medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių reikalavimų pažeidimą (ATPK 85 str. 6d.). Abiem medžiotojams skirtos 868 eurų baudos, metams atimta teisė medžioti. Be to konfiskuotas Z.D. individualiai įmonei priklausantis automobilis „Toyota Hilux“.

Išteisinus pažeidėjus, formuojasi teisinė praktiką, kad sumedžiojęs licencijuojamą gyvūną ir nepanaudojęs, jam išduotos licencijos, medžiotojas išvengia griežtos atsakomybės. Tokių atvejų administracinių teisės pažeidimų kodekso 85 str. 6 d. netenka prasmės, o brakonieriais bus laikomi tik teisės medžioti ar licencijos neturintys asmenys. Aplinkosaugininkai nuogąstauja, kad tokiu atvejų gali padaugėti piktnaudžiavimo atvejų, kuomet medžiotojai licencijos nenaudos, o licencijuojami gyvūnai bus medžiojami be jokios apskaitos. Norint užtikrinti licencijuojamų gyvūnų apsaugą, reikalinga peržiūrėti atsakomybę už tesės aktų, reglamentuojančių medžioklę, reikalavimų pažeidimus.