Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print
 

Naujienos

Prasideda akcija „Lašiša“

2015-09-07

Nuo šiandien visoje Lietuvoje prasideda akcija „Lašiša“. Jos tikslas – užtikrinti lašišų ir šlakių migracijos kelių ir neršto apsaugą. Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento darbuotojai akcijos metu organizuos reidus ir budės lašišų ir šlakių migracijos bei neršto vietose, kontroliuos verslinę, mėgėjišką ir specialiąją žvejybą, stabdys ir tikrins transporto priemones. Bus naudojamos šiuolaikinės vietovės stebėjimo, vaizdo įrašymo ir kitos techninėmis priemonės.

Lašiša – nuo seniausių laikų viena iš labiausiai vertinamų žuvų mūsų upėse ir Baltijos jūroje. Jos ištekliai Lietuvoje stipriai sumažėjo ir XX a. 8-ajame dešimtmetyje lašiša buvo įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Susirūpinta šių vadinamųjų karališkų žuvų išteklių atkūrimu. Kasmet į Lietuvos upes paleidžiama tūkstančiai lašišinių žuvų. Šiemet Šiaulių regione tūkstančiai margųjų upėtakių ir šlakių jauniklių paleista į Šerkšnės, Viešetės, Lūšės ir Kražantės upes.

Lašišinės žuvys kiekvienais metais iš jūros plaukia neršti į upes. Joms iki savo nerštaviečių tenka nuplaukti ne vieną šimtą kilometrų. Laukinių lašišų ištekliams atkurti labiausiai trukdo brakonieriai, kurie gaudo neršti plaukiančias žuvis. Todėl lašišinių žuvų migracijos keliams ir nerštavietėms apsaugoti aplinkosaugininkai pradėjo rengti akciją „Lašiša“.

Norintys gaudyti lašišines žuvis tam skirtose, nustatytose vietose privalo įsigyti žvejo mėgėjo kortelę. Ją galima nusipirkti naudojantis elektronine aplinkosaugos leidimų informacine sistema ALIS http://alis.am.lt .

Aplinkosaugininkai primena, kad leidžiama žvejoti ne mažesnes nei 65 cm ilgio lašišas ar šlakius. Per vieną žvejybą galima sugauti tik vieną lašišą ar šlakį. Sugavus lašišą ar šlakį, turi būti nuplėšiama pažymėta žvejo mėgėjo kortelės dalis, ir tokia kortelė jau nebegalioja. Be to, per 10 dienų privaloma el. paštu – info@am.lt arba faksu, ar per ALIS (jei žvejo mėgėjo kortelė įsigyta per ALIS) pateikti ataskaitą, nurodant žvejybos datą, upės atkarpą, kurioje sugauta lašiša ar šlakys, sugautos žuvies svorį, ilgį, lytį, kitus duomenis. Žvejoti lašišas ar šlakius galima tik tam tikru laiku ir tam tikruose upių ruožuose.  Nuo rugsėjo 16 d. iki spalio 15 d. draudžiama žvejoti be žvejo mėgėjo kortelių ar neturint nemokamos žvejybos teisės Mėgėjų žvejybos vidaus vandens telkiniuose taisyklių 3 priede nurodytuose upių ruožuose.

Gabenant sugautą lašišą ar šlakį privaloma turėti jų teisėtą įsigijimą patvirtinantį dokumentą – žvejo mėgėjo kortelę lašišų ir šlakių žvejybai. Draudžiama prekiauti sužvejotomis lašišomis ar šlakiais.

Už lašišos ar šlakio neteisėtą sugavimą gresia administracinė atsakomybė – bauda nuo 231 iki 579 eurų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu.

Taip pat pažeidėjas turi atlyginti žuvų ištekliams padarytą žalą. Tad už vieną neteisėtai sugautą lašišą ar šlakį teks sumokėti daugiau kaip 630 eurų. Jeigu ši žuvis neteisėtai sugaunama ichtiologiniame draustinyje ar rezervate, taikomas trigubas padarytos žalos žuvų ištekliams apskaičiavimo bazinis įkainis – už lašišą tektų sumokėti daugiau kaip 1900 eurų.

Akcija „Lašiša“ vyks iki lapkričio 20 d. Pastebėję brakonieriavimo atvejus, gyventojai ir žvejai kviečiami nelikti abejingi ir nedelsiant pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.