Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print
 

Naujienos

Plungės rajone pradėta komunalinių atliekų mechaninio – biologinio įrenginio statyba

2014-10-03

   Jėrubaičių k., Plungės r., greta Telšių regioninio nepavojingų atliekų sąvartyno, pradėta komunalinių atliekų mechaninio - biologinio (MBA)  įrenginio statyba. Statybos pradžią pažymėjo iškilminga ceremonija – į pagrindinio statinio pamatus įbetonuota kapsulė su laišku ateities kartoms. Ceremonijoje dalyvavo  LR Aplinkos ministras, Mažeikių r., Plungės r., Rietavo, Telšių r. savivaldybių merai, administracijos direktoriai, UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centro“  vadovybė, rangovo UAB „Plungės lagūna“ vadovybė, Šiaulių RAAD Plungės ir Telšių rajonų agentūrų atstovai. UAB „Plungės lagūna“ generalinis direktorius Almantas Čebanauskas visus susirinkusius supažindino su statybos projektu ir pažadėjo, kad 2015 m. pabaigoje objekto statyba bus baigta.

   Statomi įrenginiai bus skirti mechaniniam atliekų rūšiavimui ir biologiniam jų apdorojimui. Šiukšlės mechaniniuose įrenginiuose bus rūšiuojamos. Biologiškai skaidžios keliaus į fermentavimo tunelius. Iš susidariusių dujų kogeneraciniu principu bus gaminama šiluma ir elektra. Stambesnės frakcijos plastikas, popierius, metalas, stiklas bus rūšiuojamas, kad taptų žaliava. Manoma, kad įgyvendinus šį projektą į komunalinių atliekų sąvartyno kaupus pateks tik iki 30 proc. visų atvežamų atliekų.

   Valstybiniame strateginiame atliekų tvarkymo plane, parengtame pagal ES direktyvos reikalavimus, numatyta, kad iki 2020 metų sąvartynuose šalinamos komunalinės biologiškai skaidžios atliekos sudarytų ne daugiau kaip 35 proc. 2000 metų biologiškai skaidžių komunalinių atliekų.

   Projekto privalumas – sukuriama biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo infrastruktūra. Tvarkant atliekas, sumažėja teritorijų užterštumas ir į sąvartyną šalinamų atliekų kiekis, užtikrinama švaresnė aplinka, padidėja antrinių žaliavų surinkimas bei jų paruošimas perdirbimui.

   Atliekų tvarkymo sistemos infrastruktūros valdymo, priežiūros ir komunalinių atliekų mechaninio apdorojimo paslaugų kaina, už vieną toną komunalinių atliekų sutvarkymo, išrūšiavimo, paruošimo perdirbti ar kitaip panaudoti bus 92 Lt (be PVM). Būtent tiek Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) įsipareigojo mokėti įrenginių operatoriams.
   Mechaninio rūšiavimo ir biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo įrenginiai bus pastatyti 4 hektarų plote. MBA Projekto vertė – 32,8 mil. Lt. Didžiąją dalį – 85 proc. projekto vertės – finansuoja Europos sąjungos fondai, o 15 proc. prisidės TRATC-o dalininkės Telšių, Mažeikių, Plungės ir Rietavo savivaldybės pagal bendrovėje turimų akcijų skaičių.
  Naujajam objektui prižiūrėti bus įkurta ir naujų darbo vietų. Išgauta energija bus naudojama TRATC-o reikmėms, o perteklius perduodamas į elektros tinklus. Šilumos energija bus panaudojama biologiškai skaidžioms atliekoms fermentuoti.